Volkswagen’in Yeni Elektrikli SUV Konsepti

HABERTEKNOLOJİ

Written by:

Sıfır emisyon, otonom sürüş, geniş hacim, performans, tork ve sıra dışı tasarıma sahip bir araba.

Volkswagen’ in giderek büyüyen elektrikli araba serisi, tam boyutlu SUV’ların güven hissini sevenler için de bir seçenek barındıracak. Otomobil üreticisi, tanıttığı ID Roomzz konsepti ile 2021 yılında 3 sıra koltuklu SUV üretimine başlamayı planlıyor.

Daha küçük Crozz’a tarz açısından benzer olan bu araç, çift elektrikli motor sayesinde sunduğu 306 beygir gücüyle de benzer bir performansa sahip olacak ama daha büyük cüssesi WLTP (Hafif Taşıtlar İçin Dünya Genelinde Uyumlu Test Prosedürü) test döngüsünde menzilini 450 kilometreye düşürüyor.

0-100 kilometre süresi oldukça etkileyici 6.6 saniye. Fütüristik bir yaklaşım sunan Volkswagen ID Roomzz, otonom sürüş teknolojisi düşünülerek planlanmış durumda.

Kapılar yanlara doğru açılacak şekilde tasarlanmış

Roomzz konsepti Seviye 4 otonom sisteme (çoğu durumda otonom sürüş) sahip ve direksiyonda olmanız gerekmediğinde koltuklar geri çekilip, 25 derece içeri döndürülerek, yolcuların iletişimini kolay ve keyifli bir hale getiren “oturma odası benzeri bir atmosfer” yaratabiliyor.

İç tasarım da oldukça iddialı… Geleneksel gösterge panelinden vazgeçilmiş. Tamamen camdan oluşan bir panel ve merkezinde devasa bir araç içi eğlence ve bilgi ekranı yer alıyor.

Ön panelde büyük bir araç içi eğlence ve bilgi ekranı bulunuyor

Böylece araç içerisindeki herkese “etkileşimli ışık alanları” ile bilgi sunuluyor. İlk modeller için otonom araç odaklı özelliklerin sunulmaması sürpriz olmaz ancak bu konsept ile Volkswagen’in ilerlemek istediği yön apaçık bir şekilde görülebiliyor.

Araçta alışılmışın dışında detaylara yer verilmiş. Minibüs tarzı kayar kapılar, çevre dostu yenilenebilir “AppleSkinn” koltuk kaplamaları ve ahşap kapı panelleri bunlardan bazıları.

Koltuk tasarımları konforu üst seviyeye taşıyor

Volkswagen, ilk aşamada Roomzz’u Çin’de piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak özellikle Amerika’daki EV üretim tesisleri düşünüldüğünde, SUV’lara çok düşkün olan ABD’yide unutmayacakları tahmin edilebilir.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir