Yapay Zeka İnsanlığın Sonu Olabilir Mi ?

BİLİMTEKNOLOJİ

Written by:

Japon bilim insanları, yapay zeka ile insan zihnini okuyarak, zihnimizdeki görselleri bilgisayar ortamına aktarmayı başardı.

Yapay zeka, hem dünyada hem de ülkemizde son dönemin en büyük tartışma konularından biri haline geldi. Kimileri yapay zekanın pek çok alanda işsizliğe neden olacağını iddia ederken, kimileri ise büyük fırsat olduğunu savunuyor.

Yapay zeka, bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.Yapay zekanın geçmişi 1940’lara kadar gidiyor. Turing machine’lerine kadar gidiyor.   Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek, bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmesine yöneliktir.

Yani bilgisayarın, insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirmesini sağlar. Başka bir deyişle, Yapay zeka bilgisayarın insanlar gibi düşünmesini sağlar. Makinelerin karmaşık sorunları insana benzer şekilde çözmesine yardımcı olur. Zeka ve akıl gerektiren sorunlar artık bilgisayar yardımıyla etkili bir şekilde çözülebilir.

Günümüzde beynimizin bilgileri nasıl aktardığını, yani elektronik kısmını tam olarak çözebilmiş değiliz.

Kyoto Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda derin sinirsel ağları kullanan ekip, bazı dönemlerde kişilerin düşüncelerini görebildi. Deep Image Reconstrucion(Derin Görsel Yapılandırması) şeklinde adlandırılan bir yöntemde gözümüzle gördüğümüz görseller, bilgisayar ortamına taşındı. Aşağıdaki görselde yer alan en soldaki görseller insanlara gösteriliyor. Daha sonrasında ise insanların beyninden sağda yer alan görseller alınıyor. Henüz çok net bir şekilde çalışmayan bu sistem, buna rağmen son derece etkili çözümler sunabiliyor.

Deneklere Gösterilen Resimler Ve Monitöre Yansımış Halleri

Bazı bilim insanları yapay zekanın insanlık adına korkunç bir buluş olduğu fikrini savunuyor. Olayın biraz daha derinine indiğimizde yapay zeka insanlığın sonu olacak lafını doğruluyor; nasıl mı ?

Yapay Zekanın İnsanlığa Zararları

  1. Sahte ses ve video üretimi bunlara bağlı olarak şantajlar
  2. Faili meçhul cinayetler
  3. Terör saldırıları
  4. Dolandırıcılık
  5. Nükleer silahlar…

Bir kaç madde ile sıralanmış yapay zekanın bu zararları günümüzde bile hat safhada olduğunu düşünürsek yapay zeka ile ne boyuta gelir ve insanlık bundan nasıl etkilenir siz düşünün.

Ve işler bu noktaya geldiğine İngiliz fizikçi, evren bilimci, astronom, teorisyen Prof. Dr. Stephen Hawking’in sözü akıllara gelir  “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz”

Görünen o ki insanlığın sonunu yine insanla getirecek.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir