Yeni Mikro Organın Keşfi (SPF)

BİLİMSAĞLIK

Written by:

Araştırmacılar, farelerin ve insanların bağışıklık sistemlerinde yepyeni bir “mikro organ” keşfettiler. On yıllar boyunca bu tarzda keşif yapılmamıştı. Üstelik bu keşif, bilim insanlarının gelecekte daha etkili aşılar geliştirmelerini sağlayabilir

Avustralya’da yer alan Garvan Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’ndeki araştırmacılar yeni bir çalışmaya imza attı. Farelerin bağışıklık sisteminde yer alan lenf düğümlerinin üzerinde bulunan ve Subcapsular Proliferative Foci” ( kısaltılmış hali ile SPF) olarak isimlendirdikleri ince, yassı yapıları fak etmişler.

Keşfedilen bu yapılar, farelerde sadece bağışıklık sisteminin daha önce  karşılaştığı bir enfeksiyonla savaştığı durumlarda ortaya çıkıyormuş.

Dahası, araştırmacılar bu SPF olarak adlandırılan mikro organları insanları insanların lenf düğümlerinde de tespit ederek , fare ve insan vücudunun tepkilerinin aynı olabileceği görüşünü ortaya atmış gibi görünüyorlar.

Geleneksel mikroskop ile dokunu iki boyutlu halindeki ince parçaları analiz edilmiş. Araştırmacılar, bu sebeple SPF  yapılarının daha önce fark edilmediğini düşünüyor; çünkü bu yapılar çok ince bir görünüme sahip ve sadece geçici bir süre ile ortaya çıkıyorlar.

Bu vakada araştırma takımı; eylem halindeki bağışıklık sisteminin üç boyutlu haline eşdeğer bir video yapmışlar. bu video, SPF’ de toplanan birçok farklı bağışıklık sistemi hücresini gösteriyormuş. Araştırmacılar SPF’ leri, hatırlanan enfeksiyonlarla hızlı bir şekilde savaşan “tek durak noktası” olarak tasvir etmişler.

Çok önemli olan bir noktada şu ki; araştırmacılar tarafından fark edilen bağışıklık sistemi hücreleri arasında, bağışıklık sistemine belli bir enfeksiyon türü ile nasıl savaşması gerektiği konusunda talimatlar veren Hafıza B hücreleri de bulunuyor. Hafıza B hücreleri, daha sonra antikor üretmek ve asıl işi olan tehlike ile savaşmak için plazma hücrelerine dönüşüyor.

Araştırma ekibinden Dr. Tri Phan, “Vücut her 20-30 dakikada bir ikiye katlanabilen bakterilerle mücadele ederken her an hesaba katılır. Daha basit bir deyişle, eğer enfeksiyona verilecek cevap uzun sürerse, ölürsünüz. Bu nedenle aşıların önemi çok büyük, aşılar hastalığın tekrarı durumunda antikorların çok hızı bir şekilde üretilmesi için bağışıklık sistemini çalıştırıyor” açıklamasında bulundu.

Yine araştırmacılara göre, lenf düğümleri üzerinde bulunan SPF yapıları; enfeksiyonlara karşı hızlı bir şekilde savaşabilmeleri için en uygun yerdeymiş gibi görünüyor.

Bu yapılar stratejik bir yol izleyerek, bakterilerin saldıracağı olası noktalarda bulunuyorlar kale surlarını andıran bu yapılar enfeksiyonu uzak tutabilmek için gerekli olan tüm bileşenlere sahipler.

Araştırma ScienceAlert‘ de yer aldı.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir